کاروانسرای میامی

یکی دوماهی میشه برای یه پروژه ، دارم روی کاروانسراها کار می کنم و کاروانسرایی که روش کار می کنم کاروانسرای دیر گچین هست (در پستهای بعدی توضیحات مفصلی در موردش میدم)

اما چیزی که نظرم را جلب کرد، این کاروانسرای میامی بود که تا حالا اسم این شهر را نشنیده بودم.. و فکر کردم چقدر خارجی شدیم ما نیشخند

کاروانسرای میامی

کاروانسرای میامی در 55 کیلومتری شاهرود و در شهر میامی واقع شده است

کاروانسرای شاه عباسی میامی می باشدکه با توجه به قدمت آن یکی از بناهایی است که تمام ساختمان و حتی پشت بام آن از آجر مفروش گردیده است. بعضی از رباطهای واقع در ایران ساخته شده از سنگ و گل می باشد ولی رباط میامی و تعداد دیگری از این رباطها از آجر ساخته شده است رباط میامی بافت آجری زیبایی دارد که سرتا سر آن حتی پشت بام آن از آجرهایی به شکل مربع ساخته شده که چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد این کاروانسرا از بناهایی است که از دوره ی صفویه و در زمان شاه عباس صفوی ثانی ساخته شده است درب ورودی این کاروانسرا از سمت شمال به صورت دودرب باز می شود ضلع جنوبی این کاروانسرا درکنار مسیر تردد اصلی این شهر واقع شده است و به زیبایی شهر چند برابر افزوده است . در هریک از ضلع های شمالی داخلی یک ایوان بلند واقع شده است وایوان ضلع ورودی دارای دو طبقه می باشد که میتوان به راحتی به فن معماری مهندسی آن پی برد در هریک ازچهارزاویه کاروانسرا یک برج نهاده شده است . آن چه که بر زیبایی این کاروانسرا افزوده است کتیبه ای است که در سردرب ورودی آن بکار گرفته شده است که بیانگر قدمت ساخت آن میباشد این بنای تاریخی با وجود قدمت بالا و موقعیت مناسب در شهر میامی به دست فراموشی سپرده شده بودکه چندی پیش با همکاری شورای شهر میامی گوشه ای از این بنا به مکان ورزشی جوانان تبدیل شده است برگرفته شده از سایت میامی کاروانسرای میامی : این بنا از جماه کاروانسرهای صفوی است که در مرکز شهر میامی ، واقع در 65 کیلومتری شرق شاهرود واقع است . پلان کاروانسرا به شکل مستطیل بوده و مساحت ان 5250 متر مربع است . ورودی بنا از سمت شمالی است . در قسمت ورودی هشتی وجود دارد که با زیبائی هرچه تما متر اجرا شده است . در وسط کاروانسرا حیاط مستطیل شکل و در پیرامون حیاط ایوانچه ها و اطاقها و در پیرامون حیاط (پشت اطاقها و ایوانها ) شتر خوانها قرار دارد . ورودی شتر خوانها از چهار کنج حیاط است در دیواره خارجی بنا روزنه هائی جهت هدایت نور به به داخل شتر خوانها تعبیه گردیده است . فرم پلان کاروانسرا چهار ایوانی است که این ایوانهای رفیع در چهار سمت حیاط قرار دارند . در جداره خارجی دیوار ضلع شمالی رواق هائی جهت سکنای موقت تعبیه گردیده است . در سر درب ورودی کتیبه حجاری شده زیبائی وجود دارد که تاریخ ساخت کاروانسرا و نام بانی و معمار آن درج شده است .

 

کاربری جدید این کاروانسرا، باشگاه ورزشی است !!!

کاروانسرای میامی

/ 0 نظر / 41 بازدید